fbpx

Naučme deti hospodáriť 🙂 

„Dospelosť začína dňom, kedy dokážeme prevziať zodpovednosť za svoje činy.“

ROBERT ALLEN – autor viacerých kníh o finančnej gramotnosti

Predpokladáme, že tak, ako väčšina rodičov, aj vy míňate na svoje deti peniaze, a častokrát to vôbec nie sú malé položky. Výdavky na bývanie, jedlo, oblečenie, zdravotnú starostlivosť, školu, cestovanie sa často pohybujú v desiatkach, či dokonca v stovkách eur mesačne. Navyše sa im každý mesiac snažíte niečo prihodiť, aby si mohli kúpiť veci, čo sami chcú, či potrebujú.

Kedy začať s vreckovým? 

Názory na to, kedy začať s vreckovým, majú mnohí odborníci rozdielne. Určite sa však zhodneme, že na strednej škole už každé dieťa má týždenne k dispozícii menší, či väčší obnos peňazí, v závislosti od finančnej situácie v rodine.  Práve na strednej škole máte preto jedinečnú príležitosť ukázať svojmu dieťaťu cestu, a niekedy možno aj cez bolestivé a zbytočné chyby ho naučiť, ako hospodáriť so svojimi/Vašimi peniazmi.

Skvelým nástrojom ako viesť svoje dieťa k návyku ušetriť a hľadať tak spôsob, ako pri každom nákupe minúť radšej menej ako viac, je medzinárodný študentský preukaz ISIC/EURO26. Na Slovensku ho vydáva viac ako 500 stredných škôl.

Zľavy s preukazom ISIC/EURO 26

Viac ako 1300 miest pre uplatnenie zľavy na Slovensku a viac ako 150 000 zliav po celom svete Vám okrem možnosti znížiť si náklady spojené so študentským životom Vášho dieťaťa, dáva tiež príležitosť naučiť ho, ako s ISICom ušetriť čo najviac a pomôcť tak rodinnému rozpočtu. Pýtajte sa ho, kde míňa svoje vreckové. Prejdite si spolu zoznam obchodov, ktoré poskytujú držiteľom tohto jedinečného preukazu zľavu.

Učte ho, že je veľmi dôležité správať sa pri míňaní peňazí rozumne. Opýtajte sa ho, či to, po čom teraz tak strašne túži aj skutočne potrebuje, a či to potrebuje hneď teraz. Viete predsa lepšie, že peniaze sa nezarábajú tak ľahko, ako sa potom utrácajú.

Zľavy na telefonovanie (ISIC paušál za 9 eur/mesačne), cestovanie, či celoročné cestovné poistenie( ISTOTKA od UNIONu len za 13,50 eur/ročne), knihy (PANTA RHEI alebo MARTINUS), oblečenie(RESERVED, CROPP, HOUSE, JUSTPLAY, OZETA a iné), stravovanie(McDONALDS, SUBWAY a iné), kiná (CINEMAX, CINEMA CITY), elektroniku ( HEJ.sk, ALZA.sk a iné), školské potreby(FAXCOPY, ŠEVT), potraviny(TERNO), aquaparky, kúpaliská,  či lyžiarske strediská po celom Slovensku a omnoho viac Vám do rodinného rozpočtu môže priniesť desiatky až stovky eur za rok. To všetko len za 10 eur ročne – taká je výška poplatku za licenciu ISIC/EURO26 platnú vždy do konca septembra nasledujúceho školského roka.

Koľko ušetrím s preukazom ISIC/EURO 26? 

Ponúkame stručný prehľad ako a koľko môžete s preukazom ISIC/EURO<26 ušetriť ročne.

Koľko stojí preukaz ISIC/EURO 26? 

Nový preukaz vydávaný školou stojí 20 eur. Je to preto, lebo takýto preukaz obsahuje čip, ktorý škola môže využívať na elektronickú evidenciu dochádzky, či stravovania. Viac informácií nájdete v sekcii Interné funkcie ZŠ, SŠ.

Takýto preukaz tiež nahrádza papierové potvrdenie o návšteve školy pre potreby dopravcov a môže slúžiť ako dopravná karta pre autobusovú a vlakovú dopravu na celom území Slovenskej republiky. Viac informácií o platnosti preukazu v doprave nájdete tu.

Aby bol preukaz platný na všetky zľavy, je potrebné si každý rok licenciu ISIC obnoviť. 10 eurový poplatok sme spomínali vyššie. Môžete tak urobiť na svojej škole vždy od 1.6.-31.10. alebo po celý rok online na www.objednaj-preukaz.sk

Deti častokrát nemajú možnosť naučiť sa ako hospodáriť s vlastnými peniazmi predtým ako odídu z domu. Mali by ste preto začať so svojimi deťmi o peniazoch hovoriť a byť tiež pre nich dobrý príkladom.

Naučte ich ako s peniazmi hospodáriť teraz alebo s nimi žite v jednej domácnosti navždy.

Čo robiť, keď škola nevydáva preukaz? 

O možnostiach objednania preukazu ISIC/EURO26 pre Vaše dieťa sa informujte na Vašej škole.

Zoznam škôl, ktoré vydávajú preukaz a poskytujú informácie, nájdete TU.

Ak Vaša škola preukazy nevydáva, kontaktujte nás cez tento kontaktný formulár.

    PRIHLÁSENIE SA DO ISIC KONTA »