fbpx

Jar prichádza, pre mnohých radosť...pre niektorých aj začiatok obdobia alergií - ISIC

Jar prichádza:

pre mnohých radosť, pre niektorých aj začiatok obdobia alergií

To, čo robí jar tak krásnou je pre ľudí, ktorí trpia sezónnymi príznakmi alergie stelesneným utrpením. Čerstvo pokosená tráva, kvitnúce stromy a kvety uvoľňujú peľ, čo spôsobuje sezónne alergie u odhadovaných 40 až 60 miliónov ľudí ročne.

Alergická rinitída je lekársky termín pre sennú nádchu a sezónne alergie, ktoré sa vyskytujú nielen na jar, ale počas leta a jesene. Vedeli ste, že niektoré potraviny, dokonca aj tie zdravé, môžu vašu alergie ešte zhoršiť? Všetko sa dočítate v tomto článku.

Aké sú ďalšie symptómy sezónnej alergie?

Peľ a alergény, ktoré spúšťajú symptómy sezónnej alergie, môžu spôsobiť záchvaty astmy, čo má za následok dýchavičnosť, tlak na hrudníku a ťažkosti s dýchaním. Tento stav sa označuje ako astma vyvolaná alergiou alebo alergická astma, ktorú môže sprevádzať: Prebytok produkcie hlienu; kýchanie; svrbivé, vodnaté oči, opuchnuté viečka; škrabanie v hrdle; znížená koncentrácia a zameranie; vyčerpanie a poruchy spánku; výkyvy nálad; nízky krvný tlak; ekzém; infekcie stredného ucha.

V závislosti od konkrétnej alergie sa môže začať alergická sezóna skoro na jar a pretrváva až do neskorej jesene. To vedie k tomu, že mnohí z nás dostanú na štandardnú úľavu antihistaminiká a lieky, ktoré môžu spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky, ako sú ospalosť alebo závrate. Namiesto toho sa môžete rozhodnúť pre imunitu-posilňujúce doplnky, ktoré udržia váš imunitný systém silný a zároveň poskytnú zdravotné výhody namiesto zbytočných nežiaducich účinkov.

Aké výživové doplnky nám pomôžu vyhrať nad alergiou?

Vitamín C

Alergény spôsobujú, že niektoré bunky v tele produkujú histamín, ktorý je zodpovedný za bežné sezónne ťažkosti ako je nadmerný hlien, či svrbivé oči. Vitamín C zabraňuje tvorbe histamínu, zatiaľ čo typické lieky ako antihistaminiká pôsobia tak, že interferujú s histamínom po jeho vzniku. Imunitný účinok vitamínu C ho robí nevyhnutným aj pri prevencii infekcie, ako aj skrátení trvania choroby.

Aby sa maximalizovala účinnosť, vitamín C sa najlepšie užíva s bioflavonoidmi – prírodnými pigmentami v ovocí a zelenine – v rozdelených dávkach rozložených po celý deň. Bioflavinoidy zvyšujú aktivitu vitamínu C v tele a pomáhajú stabilizovať bunky, ktoré vylučujú histamín spojený s alergickými reakciami. Vitamín C je vo vode rozpustný vitamín, ktorý je bezpečný aj pri vyšších dávkach, v tomto období ideálne 2 000 až 6 000 mg denne.

Multivitamín / multiminerál

Vitamíny a minerály sú nevyhnutné pre správny rast, metabolizmus, trávenie, funkciu imunitného systému, funkciu svalov a nervov a detoxikačné procesy v pečeni. Vedecké štúdie ukázali, že väčšina z nás je nedostatočná v mnohých základných živinách z dôvodu zlých stravovacích návykov a iných faktorov, ktoré môžu vyčerpať hladiny živín, ako je kofeín, alkohol, stres alebo znečistenie. Širokospektrálny multivitamínový a minerálny produkt vo vysoko absorbovateľnej forme, je nevyhnutný pre zabezpečenie zdravia.

Rybie oleje EPA / DHA

Zdravé druhy olejov sú nevyhnutné pre tvorbu každej bunky v tele. Kyselina eikosapentaénová (EPA) a kyselina dokosahexaénová (DHA), zložky esenciálnych mastných kyselín, sú prírodné protizápalové látky. Ich protizápalové pôsobenie ich robí užitočnými pri liečbe a prevencii srdcových ochorení a majú tiež priaznivé účinky na cholesterol, triglyceridy a na tendenciu zrážania krvi. Esenciálne mastné kyseliny pomáhajú zvlhčiť pokožku a zlepšiť funkciu čriev. Rybie oleje sú tiež veľmi užitočné na liečenie a prevenciu kožných problémov, ako je ekzém alebo psoriáza, ktoré v niektorých prípadoch sprevádzajú alergické reakcie.

MSM

MSM, alebo Metylsulfonylmetán, je zdrojom organickej síry. Protizápalové vlastnosti MSM blokujú receptivitu histamínu v tkanivách citlivých na alergie, ako sú sliznice v našich dýchacích cestách. Doplnenie MSM môže pomôcť znížiť sezónne alergické nepríjemnosti a udržať ich pod kontrolou.

Vitamín D

Výskumy ukazujú, že vitamín D má výrazný vplyv na imunitné funkcie, ktoré sa podieľajú na vývoji a priebehu alergií. Štúdia publikovaná v časopise Clinical and Experimental Allergy zistila, že korekcia hladín vitamínu D u tých, ktorí trpia nedostatkom, má priaznivé a dokonca ochranné účinky u pacientov s alergiami, ako aj u detí v období vývoja.

Ak trpím alergiou, môžem jesť všetko?

Existujú potraviny, ktorým by ste sa mali vyhnúť počas obdobia alergií. Medzi potraviny, ktoré bežne zhoršujú príznaky sennej nádchy, patrí alkohol, kofeín, mliečne výrobky, čokoláda, arašidy, cukor, pšenica, citrusy a čokoláda. Okrem toho, mnohé bežné konzervačné látky v potravinách – vrátane hydrogensiričitanu sodného, ​​hydrogensiričitanu draselného, ​​siričitanu sodného a umelých sladidiel – môžu prispieť k symptómom alergickej rinitídy.

Vyhnite sa sušenému ovociu, baleným citrusovým šťavám, či krevetám. Okrem toho mnohí alergici pociťujú úľavu, keď sa vyhnú potravinám, ktoré spôsobujú produkciu hlienu – teda predovšetkým bežným mliečnym výrobkom, gluténu, cukru a kofeínovým nápojom.

Čomu venovať zvýšenú pozornosť?

  • Zostaňte hydratovaní: Každý deň vypite osem až desať pohárov vody. Ak podceníte pitný režim, bude oveľa ťažšie zbaviť sa hlienov, ktoré sprevádzajú sezónne alergie.
  • Sprcha pred spaním: Peľ a prach na Vašej pokožke a vo vlasoch cez noc môže zhoršiť vaše príznaky.
  • Častejšie upratujte: Neporiadok môže zvýšiť prach a alergény, ktoré zhoršujú sezónne príznaky alergie. Častejšie utierajte prach, najmä z vašej spálne, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Tak isto sa odporúča častejšie prať posteľnú bielizeň.
  • Menej vetrajte: Zamedzíte tak kontaktu s peľom a prachom, hlavne vo veterné a suché prašné dni.
  • Častejšie kúpte domácich miláčikov: Zvieratká majú na svojej srsti množstvo prachu a peľu, ktoré vašej alergii určite nepomôžu, navyše ak s vami zdieľajú spoločné priestory, je potrebné ich kúpať a česať častejšie.

Tento článok vznikol v spolupráci s naším niekoľkoročným partnerom NATURAL s.r.o. – prevádzkovateľom e-shopu, ktorý poskytuje držiteľom preukazov ISIC, ITIC a EURO<26 skvelú 20% zľavu na nákup vitamínov. Výživové doplnky a vitamíny, ktoré Natural s.r.o. ponúka sú vyrobené z tých najkvalitnejších surovín, ktoré sú dovážané zo všetkých kútov sveta. Ďakujeme za spoluprácu! 🙂 

PRIHLÁSENIE SA DO ISIC KONTA »