fbpx

Online vyučovanie – návod pre žiakov alebo „ako sa z toho nezblázniť“ - ISIC

Obdobie v čase pandémie je zvláštne a špeciálne hneď v niekoľkých oblastiach. Každý z nás musel zmeniť návyky, prispôsobiť svoju prácu, štúdium, bežnú dennú rutinu a činnosti tomu, ako dnes funguje svet. Dianie vo svete sa zmenilo závratnou rýchlosťou, a tak sme sa museli prispôsobiť. Ako efektívne študovať v online prostredí? Na to sa pozrieme v tomto článku.

Všetko po starom

Nesnažte sa štúdium v online prostredí vnímať ako niečo špeciálne. Robte všetko tak, ako predtým, aspoň pokiaľ to ide. Ak ste si predtým pred skúškou či testom zvykli urobiť ,,výcuc“ z poznámok, označiť dôležité časti, nahlas si všetko opakovať, či učiť sa s kamarátmi, pokojne tak robte aj naďalej. Hoci to učenie v skupinke bude zrejme prebiehať v online prostredí, spojiť sa môžete cez rôzne aplikácie, akými sú Skype, Zoom, Facebook, Gmail či Webex a mnohé ďalšie. Navyše máte pri učení pridanú hodnotu, svoju domácu pohodu .

Žiadne snackovanie a vyrušovanie

Doma všetkým povedzte, aby vám dali priestor, akoby ste boli v škole. Je dôležité mať svoj kútik, pohodlie s kancelárskymi a školskými pomôckami), v ktorom vás nikto nebude pri online vyučovaní či študovaní rušiť. Keď študujete, akoby ste tam pre nikoho neboli. Skrátka ste teraz v škole a tak to má byť. Nie je hanba ani žiadna drzosť požiadať všetkých, aby vám dali priestor a pokoj.

To isté platí aj o snackovaní. V škole tiež nonstop nejete. Hoci vás domáce prostredie môže nabádať neustále sa vracať do chladničky, stojí vás to peniažky, zásoby jedla a časom možno aj peknú figúru. Režim by mal byť pravidelný, preto nejedzte viac, ako ste boli predtým zvyknutí, teda napríklad 3 či 4krát denne. Časy škôlky sa žiaľ už dávno skončili, a každý z nás aj ten svoj mechúr ovláda celkom dobre J Preto ani časté cikpauzy nie sú na mieste. Využi na ne priestor cez prestávky.

 

Akoby ste sedeli v škole

Skúste si predstaviť, že klasicky sedíte v škole, v triede či na prednáške. Profesor vás vidí, vie sa s vami rozprávať, vie vás vyvolať a niečo sa vás opýtať, no zároveň sa viete niečo opýtať aj vy jeho, ak to potrebujete. Ak si vypnete kameru a mikrofón prídete o možnosť interakcie, ale aj odpovede na vaše otázky. Všetko si pred testom či úlohou budete musieť vyhľadať nanovo sami a častokrát ani nezískate správne riešenie. Ak by ste sa profáka spýtali hneď na hodine, určite by vám vysvetlil správny postup a nezískali by ste horšiu známku.

Režim je základ

Máte pocit, že ak vstávate 5 minút pred začiatkom hodiny, nič sa vám nedarí a nestíhate? To bude zrejme tým, že ste v časovom strese. Vstávajte každé ráno o približnej tej istej hodine, pripravte si čaj či kakavko, pustite si obľúbený seriál, umyte zuby, osprchujte sa, očešte, oblečte a potom, keď nastane čas zapojiť sa do diania hodiny, všetko bude zrazu ľahšie. Budete mať viac energie a chuti do štúdia.

K režimu samozrejme patrí aj čas na oddych. Aj v škole má hodina 45 minút, na výške 60, a po jej skončení máš právo na 10 minútovú prestávku (hlavná slúži na obed). Počas tejto prestávky si vyhraď čas na relax, napi sa, uvoľni, zajedz si niečo alebo využi, že si doma a pusti si telku. Avšak, keď sa skončí prestávka, telka sa vypne, pretože nasleduje ďalšia hodina.

 

Utešovanie je smŕŕŕť ?

Každý z nás si minimálne raz do týždňa povie, že keď sa toto celé skončí, bude to znova tak alebo onak. Že sa všetko vráti do starých koľají s ranným vstávaním, bez ponocovania, bez nonstop prejedania sa nezdravým jedlom, dlhými hodinami strávenými s chatom s kamarátmi a podobne. Viete, kedy sa situácia v krajine upokojí? Kedy sa znova na dlhý čas otvoria obchody? Kedy si vyjdeme s partiou na dobrú pizzu či posedíme na skvelom filme v kine bez obmedzení? Ja nie, Vy asi tiež nie. Kto to vie predpovedať? Možno Nostradamus. A tak na nič nečakajme, a robme všetko aspoň do určitej miery tak, ako predtým. Najjednoduchšie je, ako ste si už prečítali vyššie, aby ste sa snažili mať svoj režim, hoci väčšinu času trávite doma. Aby ste sa skrátka nastavili, že ste naozaj v škole a študujete tak, ako predtým. Na zachovanie režimu odporúčame motiváciu v podobe prehľadného diára z Martinus, ktorý môžete nakúpiť so zľavou.

PRIHLÁSENIE SA DO ISIC KONTA »