fbpx

„Domov a sviatky sú tam, kde sú so mnou všetci moji najbližší.“

Vianocne_prianie_ISIC

Počas voľných sviatočných chvíľ môžeš aj…

  • prečítať konečne v pokoji dobrú knihu…

 
OdletOdlet
Autor: A.G.Riddle
Jazyk: slovenský
Počet strán: 296
Väzba: pevná
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: Motýľ

Keď motory lietadla letu 305 z Londýna do New Yorku prestanú záhadne fungovať, lietadlo musí núdzovo pristáť uprostred anglického vidieka. Začína sa tajomné dobrodružstvo, ktoré bude mať následky pre celé ľudstvo. V boji o holý život si hŕstka preživších pasažierov uvedomí, že svet, v ktorom sa po páde lietadla ocitla, nie je ten, z ktorého odlietala. Kde sú teda? Prečo sú tam? A ako sa dostanú späť domov? Vyriešiť túto záhadu sa pokúša päť ľudí: spisovateľka Harper Laneová, investor rizikového kapitálu Nick Stone, nemecká genetická výskumníčka Sabrina Schröderová, počítačový génius Yul Tan a syn miliardára Grayson Shaw. Nové skutočnosti okolo havárie lietadla, ktoré vyplávajú na povrch, prezradia, že niektorí pasažieri vedia viac ako ostatní. Tieto odpovede privedú Harper a Nicka k odhaleniu obrovského sprisahania, ktoré sa týka aj ich životov. Dieliky skladačky začnú postupne do seba zapadať a Harper spolu s Nickom si uvedomia, že majú moc ovládnuť budúcnosť i minulosť – zachrániť svet… alebo ho zničiť.
Odlet je nesmierne vzrušujúci príbeh plný nečakaných zvratov, v ktorom sa moc, ambície, osud, spomienky a láska stretnú na jednej križovatke.

Nech-sneziNech sneží

Autor: John Green, Maureen Johnson, Lauren Myracle
Jazyk: slovenský
Počet strán: 314
Väzba: brožovaná
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: Ikar

Na Štedrý večer sa na mestečko Gracetown zosype bohatá snehová nádielka. Zasnežená vianočná krajina je síce hotová idylka, ale všetko s mierou. Pre nezjazdné cesty a metrové záveje kolabuje doprava a kalamita je na svete. Trom mladým ľuďom a ich priateľom v okamihu prekazí sviatočné plány a zdá sa, že ich čaká najhoršia noc v živote. Veď kto by chcel namiesto rozbaľovania darčekov uviaznuť vo vlaku bez elektriny, riskovať život kvôli štrnástim upišťaným roztlieskavačkám či zháňať miniprasiatko v skolabovanom meste? Iba ak by sa katastrofa zmenila na skutočné čaro Vianoc…
Dojímavé, zábavné, čarovné – tri skvelé príbehy od trojice najpredávanejších autorov pre mládež!

martinus_logo
Tieto knihy ako aj ďalšie kúpiš so zľavou 10 % v kníhkupectvách Martinus!
 


  • zložiť s rodinou vianočné puzzle

puzzleÚtulné Vianoce
Puzzle 1000 dielikov
Ako vzniklo puzzle?

História puzzle siaha do osemnásteho storočia a za jeho zrodom stojí anglický rytec a kartograf John Spilsbury. Prvé puzzle okolo roku 1760 vytvoril tak, že na mapu pripevnil tenké tvrdé drevo a jemnou ostrou pílkou na vytváranie intarzie z neho vyrezal hranice krajín. Takto vytvorený produkt deťom v Británii slúžil ako zábavná pomôcka na učenie sa poznatkov zo zemepisu formou hry. Súčasťou vzdelávacieho procesu sa puzzle stalo až v roku 1820. Z materiálov sa koncom 19.storočia začala používať lepenka, na jednu stranu ktorej sa namaľovala ilustrácia, alebo nalepil obrázok, na druhú stranu sa nakreslili obrysy, podľa ktorých sa puzzle vyrezávalo. Tie ešte stále môžeme pozorovať na starších typoch skladačiek. Puzzle sa vyrábalo ručne až do konca 20. storočia. Práve v tom čase sa začal používať lis, ktorým sa jednotlivé dieliky, neraz pripomínajúce vtáka či psa, vyrezávali.

Začiatkom 19. storočia dostať kúpiť ako drevené (lepenkové), tak aj kartónové puzzle. Na trhu dominujú drevené, keďže kartónové pôsobia lacno a drevené sú drahšie, z čoho mali osoh práve výrobcovia a predajcovia. V roku 1908 bolo puzzle veľmi drahým špásom. Sada 500-dielikového puzzle stála 5 dolárov, zatiaľ čo priemerný mesačný plat bol 50 dolárov.
Boom puzzle, za ktorým v Británii stoja spoločnosti Chad Valley a Victory a v USA Einson-Freeman, Viking a ďalšie, nastal v roku 1920 až 1930. Tie vyrábali puzzle pre deti aj pre dospelých. Do popredia sa stále viac tlačil aj predaj puzzle na marketingové účely. Podnikateľ Einson-Freeman z Long Island City, New York v roku 1931 predával puzzle spolu so zubnými kefkami či baterkami.
Počas Veľkej hospodárskej krízy, v roku 1932, keď sa celý svet zmietal v recesii, predaj puzzle paradoxne ešte vzrástol. Pouliční predajcovia novín ponúkali každú stredu novú sadu puzzle. Stredajší predaj sa stal národným športom. Kupovali si ich deti aj dospelí a susedia, či priatelia medzi sebou pretekali, kto ich zloží prvý. Nesmieme zabudnúť spomenúť, že puzzle sa predávali bez predlohy, takže zloženie nového obrázku zostávalo záhadou takmer až do posledného dielika. Obľúbený bol tiež predaj puzzle na začiatku víkendu, v sobotu ráno. Následne sa stretávali celé rodiny, skladali, súťažili a usporadúvali párty. Puzzle bolo skvelým prostriedkom ako zabudnúť na ťažké časy tridsiatych rokov, slúžilo na rozptýlenie a zábavu.
Puzzle sa aj dnes používa ako edukatívna pomôcka v školách, škôlkach, školských kluboch či záujmových krúžkoch. Puzzle je tiež skvelým darčekom a nevyhnutnosťou v detskej izbe našich detí, keďže je to oveľa zdravší spôsob trávenia voľného času ako napríklad pozeranie televízie či hranie sa na počítači.
martinus_logo
Puzzle s rôznymi motívmi kúpiš so zľavou 10 % v kníhkupectvách Martinus!
 


  • alebo si zafarbiť kryštály…

krystalyKryštály Deluxe
od 8 rokov

Vyrob si žiarivé kryštály a zafarbi ich podľa vlastnej fantázie. Súprava obsahuje nástroje a materiály na rast kryštálov a objavovanie tajov minerálov. Množstvo pomôcok umožňuje vytvárať jedinečné umelecké dielo. Obsahuje i formy a sadru na výrobu tajuplných geód (dutín).

martinus_logo
Kryštály Deluxe a ďalšie hry kúpiš so zľavou 10 % v kníhkupectvách Martinus!
 


  • alebo sa niečo užitočné naučiť…

matematikaTajomstvá bleskovej matematiky
Autor: Arthur Benjamin, Michael Shermer
Jazyk: český
Počet strán: 319
Väzba: brožovaná
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: Kniha Zlín

Jednoduché matematické triky a tajomstvá uvedené v tejto publikácii raz a navždy zmenia váš pohľad na svet čísel. Kniha vás zasvetí do metód, aké používajú skutoční zázrační počtári. Vo veľmi krátkom čase dokážete z hlavy vykonávať úžasné výpočty, ktoré by ste skôr považovali za celkom nemožné. Osvojíte si metódy uznávaného „matemagika“ Arthura Benjamina, ktorý sa tu delí o svoje skúsenosti s bleskovým počítaním a odhaľuje ohromujúce triky pre zaobchádzanie s číslami. Táto publikácia tiež dramaticky zlepší vašu numerickú pamäť a naučí vás – možno vlastne prvýkrát – mať z matematiky radosť.

Nejde pritom o žiadne kúzla. Pomocou knihy sa môže každý z vás naučiť ovládať zdanlivo komplikovanú číselnú ekvilibristiku, a to všetko z hlavy, bez použitia ceruzky a papiera. Stačí k tomu niekoľko jednoduchých trikov. Zvládnete rýchle násobiť a deliť trojciferné čísla, elegantne zaobchádzať so zlomkami a počítať druhé a tretie mocniny i odmocniny bez mihnutia oka. Nezáleží na vašom veku ani na vašich súčasných matematických schopnostiach. Autori vás naučia bez veľkého úsilia predvádzať neobyčajné matematické výkony. Takúto matematiku sa v škole nenaučíte.
martinus_logo
Túto knihu ako aj ďalšie kúpiš so zľavou 10 % v kníhkupectvách Martinus!
 


  • alebo si pozrieť v kine dobrý film

padesatkaPadesátka
Originálny názov: Padesátka
Žáner: komédia
Dĺžka (min): 94
Premiéra: 24.12.2015
Réžia: Vojta Kotek
Hrajú: Jakub Prachař, Marek Taclík, Ondřej Pavelka, Vilma Cibulková, Tereza Voříšková, Vojta Kotek, Jiří Mádl
Krajina, rok: CZ,SK 2015
OBSAH:

Čo sa stane na horách, zostane na horách, a dole nech si robia, čo chcú. Skutočným korením Krkonoší sú miestni horali, ktorí tu žijú, nech už je sezóna akákoľvek. Lyžiarka s jednou nohou, rolbár, ktorý na Troch kráľov nepije, legendárny lovec žien ozdobený neplodnosťou, barman so záľubou vo veštení. A tiež Pavka, najstarší žijúci člen tradičnej bežkárskej rodiny Bulánovcov. Jeho otec zlomil behom tradičného bežkárskeho preteku – trojkráľovej Padesátky – paličku a aj tak dobehol jedenásty. A svojho syna nechal Pavka porodiť na Snežke vo vysokej nadmorskej výške, aby sa rýchlejšie okysličoval. Lenže práve syn Jura (Jakub Prachař) mu robí starosti. Namiesto bežkovania naháňa úplne iné päťdesiatky. Je závislý na zvádzaní zrelých žien, ktorým vyháňa mráz z duší. Na závod, ktorý Jura asi znova nedobehne, prichádza so svojou matkou Jan Hilský (Marek Taclík) a okrem skvelého času má aj jeden osobný cieľ. Za jeho splnením sa vydáva „hore“, do zasneženého sveta horských chát… a spustí tam lavínu nečakaných udalostí.

Aj tento film si môžeš pozrieť so zľavou v týchto kinách:
cinemax-logo.001S ISICom vidíš v multikinách CINEMAX viac a platíš menej – využi študentské ceny vstupného.
Kiná Cinemax nájdeš v týchto mestách: Banská Bystrica, Bratislava, Dunajská Streda, Košice, Nitra, Poprad, Prešov, Skalica, Trenčín, Trnava, Žilina.
www.cine-max.sk

 

PRIHLÁSENIE SA DO ISIC KONTA »